Kommande matcher
Nyheter från våra lag
Basketskolan håller time-out lördag 4 och 11 maj.
Basketskolan (födda 2012 och senare) - 1 maj
Lundaspelen 2025
Tränare - 10 apr
Basketskolan håller Påsklov
Basketskolan (födda 2012 och senare) - 27 mar
Öppen hall på påsklovet för HBBK:are
Open Gym - 16 mar
Öppen hall på sportlovet för HBBK:are
Open Gym - 13 feb
Basketskolan säsong 2023/24
Basketskolan (födda 2012 och senare) - 25 jan
HBBK-läger
Tränare - 11 jan
HBBK-läger 2024
Tränare - 6 jan
Öppen hall på jullovet för HBBK:are
Open Gym - 20 dec 2023
Basketskolan tar jullov- och nyårsledigt
Basketskolan (födda 2012 och senare) - 20 dec 2023
Göteborg Basketball Festival över för i år
13 maj, 10:24
Torsdag till Söndag kämpade våra 4 lag sig vidare genom Göteborgs Basketfestival. Inget av lagen gick hela vägen I år utan resan tog slut i:
Åttondel mot Visby för F08/09 I Girls-16 B-slutspel
Sextondel mot Spånga för P08/09 i Boys-16 B-slutspel
Åttondel mot Danderyd för F10 i Girls-14 B-slutspel
Kvartsfinal mot Skuru för P10 i Boys-14 i A-slutspel
Våra klubbdomare har varit otroligt aktiva med matcher samtliga dagar, enligt utsago hade 40(!) lämnat sent återbud så många kämpiga dagar hela vägen till finalerna för Arkan, Abbe, Basma, Euron, Molly, Noah & Tiger.
Många fina insatser men framförallt minnen för livet. Vi har fått otroligt fina vitsord från motståndare, publik, föräldrar & funktionärer.
Stort tack till alla föräldrar och ledare för en fantastisk helg!
Göteborg Basketball Festival startade idag!
9 maj, 22:49
Klubben representeras I turneringen av 4 lag & hela 7 av våra klubbdomare!
F10 inledde mot Alvik & Borås i två tuffa matcher. Imorgon nya tag mot Blackeberg i kampen om tredjeplats i gruppen.
P10 spelade bara en match idag, det blev vinst mot Västerås BASKET. Imorgon väntar matcher mot Moss Black Panthers (Norge) & Danderyd.
F0809 startade mot Högsbo & Växjö Ravens som båda var för starka. Imorgon är det dags för Haga Haninge.
P0809 fick möta bekanta lokalrivalen Malbas samt Borås, även här var motståndarna en storlek för stora idag, imorgon tar dom sig an Alvik för att runda av en tuff grupp.
Vi önskar alla lagen lycka till när positionerna i grupperna avgörs imorgon:
P10 - Helsingborg BBK - Moss Black Panthers Hvit
16:30 i Lundbystrand 5 - BU14 Grupp E
F0809 - Helsingborg BBK - Haga Haninge
17:15 i Gamlestadshallen - GU16 Grupp G
P0809 - Helsingborg BBK - Alvik Basket Vit
17:15 i Torpahallen - BU16 Grupp G
F10 - Helsingborg BBK - KFUM Blackebergs IK Svart 1
18:45 i Mölnlycke Idrottshall B - GU14 Grupp L
P10 - Helsingborg BBK - Danderyd Basket Röd
20:15 i Lundbystrand 4 - BU14 Grupp E
Vi är också väldigt stolta över våra klubbdomare som är på plats & gör turneringen möjlig:
Arkan, Abbe, Basma, Euron, Molly, Noah och Tiger.
Lycka till under resten av turneringen,
Tillsammans är vi HBBK!
Förändringar i staben runt ungdomslag
3 maj, 15:36
Förändringar i staben runt ungdomslag, ny headcoach & en hälsning från avgående Headcoach!
Fler nyheter
Kommande matcher
Fre 31/5
10:30 |
Malbas P10 Vit Latinskolans sporthall, Malmö |
Sön 30/6
10:20 |
Lobas P08 Röd Latinskolans sporthall, Malmö |
Ons 11/11
00:00 |
Damer Div 2 GA-hallen, Helsingborg |
Senaste resultat
Lör 11/5
20:15 |
P10 (födda 2010), Kölista Lundbystrand 4, Göteborg |
34-25 |
Lör 11/5
16:30 |
Danderyd basket Sandeklevshallen, Göteborg |
27-9 |
Lör 11/5
15:45 |
SISU U14 Lundbystrand 3, Göteborg |
23-29 |
Lör 11/5
13:30 |
F10 (födda 2010) Sandeklevshallen, Göteborg |
20-7 |
Lör 11/5
12:45 |
Visby BBK Gamlestadshallen |
26-22 |
Lör 11/5
10:30 |
P10 (födda 2010), Kölista Lundbystrand 3, Göteborg |
39-19 |
Lör 11/5
09:00 |
F0809 (födda 2008-09) Vit Gamlestadshallen, Göteborg |
36-8 |
Lör 11/5
08:15 |
Spånga BBK Lundbystrand 3, Göteborg |
34-11 |
Fre 10/5
20:15 |
P10 (födda 2010), Kölista Lundbystrand 4, Göteborg |
32-43 |
Fre 10/5
18:45 |
F10 (födda 2010) Mölnlycke Idrottshall B |
11-5 |
Kommande aktiviteter
Sön 19/5
11:00-12:15 |
P11 ( födda 2011) , Kölista »
Träning
Idrottens Hus, Idrottsoasen, Helsingborg |
Sön 19/5
16:00-21:00 |
Damer Div 2 »
Teamavslutning
Helsingborg/HIttarp |
Mån 20/5
16:30-18:00 |
F11-12 (födda 2011) »
Träning
Bergaliden A, Helsingborg |
Mån 20/5
16:30-18:00 |
Damer Div 2 »
Träning
GA-hallen, Helsingborg |
Mån 20/5
16:30-18:00 |
P11 ( födda 2011) , Kölista »
Träning
Högastenshallen, Helsingborg |
Mån 20/5
17:30-18:30 |
Kölista P080910 (födda 2008-10) »
Fysträning
Olympia området |
Mån 20/5
18:00-19:30 |
P10 (födda 2010), Kölista »
Träning
Bergaliden A, Helsingborg |
Mån 20/5
18:00-19:30 |
P12 (födda 2012) »
Träning
Högastenshallen, Helsingborg |
Mån 20/5
18:00-19:30 |
F0809 (födda 2008-09) »
Träning
Toftahallen, Ödåkra |
Mån 20/5
18:00-19:30 |
Herrar Superettan »
Träning
GA-hallen, Helsingborg |